تعرفه ساخت و ساز مسکن در سال ۱۴۰۳

فهرست مطالب

این خبر برگرفته از نامه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان است، که بر اساس آن تصمیمات و دستورالعمل های مهمی مانند تعرفه خدمات مهندسی در سال ۱۴۰۳ استخراج می شود. 

مشروح نامه پیشنهادی :

آقای دکتر عباسی اصل

معاون محترم مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی

موضوع: جدول هزینه ساخت و ساز برای هر متر مربع بنا در گروه های ساختمانی چهارگانه برای ابتدای سال ۱۴۰۳

با سلام

احتراماً، همانگونه که استحضار دارید قیمت خدمات مهندسی ساختمان به استناد ترتیبات ماده ۱۷ فصل پنجم پیوست آیین نامه ماده ی ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تعیین و توسط شورای مرکزی برای ابتدای هر سال اعلام میشود.

 شایان ذکر است وفق تبصره ی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می بایست مقررات ملی هر سه سال یک بار مورد بازنگری و تجدید نظر قرار گیرد که این مهم در خصوص مبحث دوم سالهاست مغفول مانده و تاکنون از زمان تدوین هیچگونه تغییر و بروزرسانی برای آن صورت نپذیرفته است. لذا نظر به عدم بازنگری مبحث پیش گفته، روش محاسبه هزینه ساخت و ساز هر متر مربع بنا در گروه های ساختمانی چهارگانه که از طریق بهنگام سازی جدول شماره ۱۰ این مبحث بدست می آید با هزینه واقعی ساخت و ساز در سطح کشور همخوانی نداشته و قیمت ساخت و ساز محاسبه شده با اعمال شاخص های تعدیل کارهای ساختمانی اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به جدول قیمت ساخت سال ۱۳۸۴ همواره مورد اعتراض جامعه مهندسی ساختمان کشور می باشد.

بدین جهت سازمان نظام مهندسی ساختمان نسبت به برآورد واقعی هزینه ساخت بر پایه آنالیز ساختمانهای نمونه با استفاده از فهرست بهاء سال ۱۴۰۲ سازمان برنامه و بودجه اقدام نمود و با توجه به اعلام آخرین شاخص های تعدیل که مربوط به سه ماهه دوم سال ۱۴۰۲ می باشد، این قیمتها بهنگام شده که نتایج آن در جدول ذیل به عنوان هزینه ساخت و ساز برای هر متر مربع بنا در گروه های ساختمانی چهارگانه برای ابتدای سال ۱۴۰۳ اعلام می گردد.

جدول هزینه ساخت و ساز

جدول هزینه ساخت و ساز برای هر متر مربع بنا در گروههای ساختمانی چهارگانه در ابتدای سال ۱۴۰۳ به شرح زیر میباشد

ردیفگروه ساختمانهزینه ساخت هر متر مربع سال ۱۴۰۳ (ریال)
۱۱-۲ طبقه ارتفاع از روی شالوده۱۰۷,۰۰۰,۰۰۰
۲۳-۵ طبقه ارتفاع از روی شالوده۱۲۵,۰۰۰,۰۰۰
۳۶-۷ طبقه ارتفاع از روی شالوده۱۴۲,۰۰۰,۰۰۰
۴۸-۱۰ طبقه ارتفاع از روی شالوده۱۵۵,۰۰۰,۰۰۰
۵۱۱-۱۲ طبقه ارتفاع از روی شالوده۱۶۸,۰۰۰,۰۰۰
۶۱۳-۱۵ طبقه ارتفاع از روی شالوده۱۸۶,۰۰۰,۰۰۰
۷۱۶ طبقه ارتفاع از روی شالوده۱۹۹,۰۰۰,۰۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *